בטיחות אישית בקוסטה ריקה ובגואטמלה

קוסטה ריקה וגואטמלה מהוות מקור משיכה למבקרים מכל העולם. מה רמת הבטיחות האישית למטיילים עצמאיים שמגיעים לכאן?
lisa-van-vliet-San-Jose

קוסטה ריקה וגואטמלה עושות כל מאמץ להסביר פנים לתיירים ומבקרים, אך כמו במקומות אחרים באמריקה הלטינית – גם כאן יש סיכונים מסוימים. זה ממש לא אומר שהטיול כאן מסוכן, רק שצריך לשמור על ערנות ותשומת לב לחפצים שלכם, בעיקר באזורים הומים, במרכזי הערים ובתחבורה הציבורית וכן לבחור בקפידה סוכנויות ונותני שירותים מורשים.

 

בטיחות אישית בקוסטה ריקה

קוסטה ריקה נחשבת למדינה הכי בטוחה למטיילים במרכז אמריקה ואף נחשבת יעד בטוח במיוחד לנשים מטיילות. מדובר על מדינה עם דמוקרטיה חזקה ומעט שחיתות שלטונית באופן יחסי, מה שהופך את המשטרה לכזו שאפשר לסמוך עליה (מה שלא בהכרח קורה במדינות השכנות).  

בבירה סאן חוזה יש אמנם רמת פשיעה גבוהה יותר משאר אזורי התיירות במדינה, אבל לא כזו מסוכנת כמו ערים גדולות אחרות בדרום ומרכז אמריקה. עדיף שלא להסתובב לבד ברחובות העיר בשעות הקטנות של הלילה ולשים לב לדברים שלכם כשאתם במקומות עמוסים כדי להימנע מגניבות. 

בפארקים ברחבי המדינה בטוח מאוד ותוכלו להסתובב ללא חשש גם עם ציוד צילום יקר. שימו לב להשאיר את החפצים תחת השגחה אם חשקה נפשכם בקפיצה לים או לאיזה אגם עם מפל. 

כאשר אתם בוחרים לצאת לאטרקציות וטיולים, עדיף להזמין מראש דרך סוכנויות מוכרות. כמו כן, עדיף להוציא כסף מזומן רק בכספומטים של בנקים ולהמנע מחלפני כספים ברחוב עם שער גבוה וסיכוי לשטרות מזויפים.

מבחינת תרבות נהיגה ובטיחות בכבישים, הנהיגה בקוסטה ריקה מערבית ורגועה יחסית. קל להסתדר בה עם רכב, רק צריך לקחת בחשבון שהכבישים עלולים להיות בוציים ומשובשים בימים הגשומים.

למידע נוסף: טיול עצמאי בקוסטה ריקה

 

בטיחות אישית בגואטמלה 

בניגוד לקוסטה ריקה, גואטמלה היא מדינת עולם שלישי ורמת הפשיעה והשחיתות השלטונית פה גבוהות יותר – אבל החדשות הטובות הן שזה כמעט ולא מפריע לתיירות.

במהלך הטיול בגואטמלה מומלץ לשמור על ערנות ולשים לב איפה חפצי הערך שלכם, בעיקר במקומות עמוסים כמו שווקים או בתחבורה ציבורית. אם יש אפשרות להשאיר את הדרכון נעול בחדר, עדיף. כמו כן, מוטב להשאיר את התכשיטים היקרים בארץ.

עיר הבירה גואטמלה סיטי קצת יותר בעייתית מאזורים אחרים, אבל בכל מקרה היא לא מהווה את היעד העיקרי במהלך הביקור בגואטמלה. אנטיגואה, בניגוד אליה, נחשבת בטוחה מאוד. גם שאר האתרים המפורסמים של גואטמלה, בהם פלורס (טיקאל) ולנקין (סמוק שמפיי) ואגם אטיטלן נחשבים בטוחים לטיול.

צריכת ונשיאת סמים היא לא חוקית בגואטמלה, ולא כדאי להסתובב עם גראס עליכם. שלא תגמרו כמו מוטי בננה בציריך. 

כאשר אתם בוחרים לצאת לאטרקציות וטיולים, בחרו רק בסוכנויות עם המלצות או דרך מקום הלינה שלכם. וגם כאן, הוציאו כסף רק בכספומטים של בנקים והימנעו מחלפני כספים ברחוב.

מבחינת נהיגה, גואטמלה היא יעד פחות מתאים להשכרת רכב ולנהיגה עצמית. עדיף להתנייד עם נהג, בתחבורה ציבורית או במוניות. 

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)