בעלי חיים בקוסטה ריקה, לא כולם עצלנים

חובבי בעלי חיים וטבע? טיול בקוסטה ריקה יגשים את כל חלומותיכם הפרועים. בעלי החיים נמצאים כאן בכל מקום – בואו לקרוא אילו חיות אתם צפויים לפגוש.
zdenek-machacek-parrot-feathers

חובבי בעלי חיים וטבע? טיול בקוסטה ריקה יגשים את כל חלומותיכם הפרועים. קוסטה ריקה אמנם קטנה יחסית מבחינה גיאוגרפית, אבל היא נהנית ממגוון ביולוגי עצום של סוגי בעלי חיים: יש בה מאות מיני ציפורים, פרפרים וזוחלים, עשרות מיני יונקים ואלפי סוגי צמחים. היא ידועה בשמירת הטבע שלה והפארקים כאן נחשבים למגוונים ביותר בעולם מבחינת ביולוגית כך שכל טיול אומר שתזכו לראות אינספור בעלי חיים שמעולם לא פגשתם בסביבתם הטבעית ובלי צורך בשעות נסיעה ברכבי ספארי כמו למשל באפריקה. 

טיול ברחבי קוסטה ושמורות הטבע המקסימות שלה מאפשר מפגשים חוויתיים ותכופים עם קופים, עצלנים, תוכים מרשימים, איגואנות ותנינים, סרטני ענק, צבי ים ויבשה, לוויתנים, דולפינים וגולת הכותרת: צפרדעים צבעוניות ומיוחדות שייחודיות רק לה. בעלי החיים נמצאים כאן בכל מקום: בשמורות הטבע ובפארקים, בערים, ברחובות ובמרחבים הפתוחים. סביר שתפגשו בקופים ואיגואנות על בסיס יומי ואם תחפשו בצמרות העצים מספיק טוב – תראו שלל הפתעות צבעוניות ומרגשות. 

 

צפרדעים בקוסטה ריקה

ישנם לא פחות מ-140 מיני צפרדעים בקוסטה ריקה. את חלקן תצליחו לראות גם בטבע אבל הכי קל למצוא אותן בחוות הצפרדעים במונטה ורדה או בגני חיות. הנה כמה מהן: 

צפרדעי עצים Tree frog

משפחה גדולה של זנים הן צפרדעי העצים. הצפרדע המפורסמת ביותר בקוסטה ריקה וככל הנראה היפה מכולן היא Red-eyed Tree Frog – צפרדע ירוקה עם נגיעות כחול ועיניים וכפות רגליים אדומות, שנפוצה מאוד בצד הפסיפי של קוסטה ריקה וחיבתה לבריכות מים במלונות הופכת את הסיכוי לפגוש בה לגדול למדי. עוד זן ידוע הוא Dendropsophus ebraccatus, צפרדע חומה מנומרת המכונה גם צפרדע שעון החול בגלל הצורה של גבה.

צפרדעי רעל – Poison dart frog

ישנם מספר רב של זנים רעילים של צפרדעים, ברמות משתנות של רמת רעל – 4 מהם אף שימשו בעבר את האינדאינים לצורך הרעלת ראשי החיצים שלהם. אלו נחשבות לצפרדעים הצבעוניות ביותר בשל צבעי האזהרה הבוהקים שלהם: אדום, צהוב וכחול. 

חפשו את The Blue Jeans Frog – כשמה, לצפרדע הזאת יש רגליים כחולות וגוף אדום והיא רעילה מאוד. ניתן למצוא אותה באזור החוף המזרחי של קוסטה ריקה, כמו למשל טורטגורו. עוד זן אינסטגרמי במיוחד הוא Yellow-banded poison dart frog – המנומרת בצבעי צהוב שחור זוהרים. 

 

קרפדות בקוסטה ריקה 

אמנם קרפדה וצפרדע משתייכות בגדול לאותה משפחה, אבל הקרפדה בעלת עור עבה ומחוספס יותר משל הצפרדעים והיא ויכולה לחיות גם בבתי גידול יותר יבשים. שימו לב שבקוסטה ריקה הקרפדות בחלקן גדולות מאוד ואפילו רעילות או מפרישות חומר מסמם כדרך הגנה.

 

יונקים בקוסטה ריקה 

עצלן – Sloth

היונק שוכן העצים החמוד הזה, שהפך לסמל של לקיחת החיים בקלות ואיטיות עם חיוך הוא אחד מבעלי החיים שהכי כיף לפגוש בהם בטיול. אמנם תראו אותם בעיקר מסתתרים בצמרות העצים וישנים, אך עדיין אין דבר משמח יותר מלהרים ראש ולגלות עצלן בין העלים. 

עצלנים נפוצים מאוד בשמורת הטבע של מנואל אנטוניו, בטורטוגרו וכן במרכזי ההצלה והשיקום דוגמת מקדש העצלנים. זו גם נחשבת לחיה הרשמית של קוסטה ריקה, ודמותה מככבת על השטרות.

קוף קפוצ'ין לבן פנים – White-Faced Capuchin Monkey

קופי הקפוצ'ין, אחד מהמינים הנפוצים והיפים בקוסטה ריקה, מכונים על שם מסדר נזירי הקפוצ'ין, בשל הדימיון של החזה הלבן והגוף השחור שלהם לבגדי הנזירים. אלו קופים הנחשבים לחכמים ביותר ביבשת אמריקה והם מסתובבים בלהקות גדולות של עד 20 פרטים עם דינמיקה חברתית מורכבת ומתוחכמת. 

ניתן לפגוש בהם בכל רחבי קוסטה ריקה ובעיקר סביב מנואל אנטוניו ופארק קורקבדו. 

קוף שאגן – Howler monkeys

אם שמעתם את הנביחות של קוף השאגן בבוקר כנראה כבר לא תצליחו לחזור לישון – הקוף הגדול הזה שצבעו שחור ומעט אדמדם נפוץ בכל רחבי קוסטה ריקה ואוהב מאוד לשאוג חזק כדי לסמן טריטוריה ולתקשר עם חברי הלהקה הגדולה שלו. למרות השאגות הרועמות, זה נחשב מין לא מאוד פעיל שמרבה לנוח במהלך היום ולעכל לאט את העלים הרבים שהוא אוכל. 

קוף עכביש – Spider Monkeys

הקופים האלו עושים שימוש קבוע בזנבם החזק כזרוע חמישית כדי להתלות על ענפים ומכאן גם קיבלו את שמם העכבישי. צבעם חום זהוב, הם קטנים יחסית נמצאים בצמרות העצים הכי גבוהות (גם מעל שלושים מטרים) ונעים בלהקות גדולות. הם נפוצים במיוחד באזור מונטה ורדה. 

חוטמן – White Nosed Coatis

החוטמן, בן דודו הלטיני של הראקון, הוא יונק אוכל כל וניזון מחרקים, זוחלים, פירות, ביצים ואגוזים, וכן נשנושים של תיירים. אל תטעו במשפחת החוטמנים שתתקרב אליכם: למרות המתיקות והסקרנות וחוסר הפחד שלהם מאנשים, הם יכולים לנשוך ולשרוט מרוב רצון להשיג אוכל, אז כמובן שאין להאכיל אותם. החוטמנים נפוצים מאוד בכל המדינה.

 

ציפורים בקוסטה ריקה

ישנם מעל 800 מיני ציפורים בקוסטה ריקה מחולקים ל-82 משפחות שונות, מה שהופך אותה לגן עדן אמיתי לחובבי ציפורים וצילום. הנה כמה מהמינים הידועים

קצאל Resplendent quetzal

הקצאל היא אמנם הציפור הרשמית של השכנה מצפון גואטמלה והשם של המטבע שם, אבל הסיכוי לראות אותה בקוסטה ריקה דווקא גדול הרבה יותר. זו ציפור הנחשבת לסמל של חופש וחירות, שכן היא לא שורדת מעבר לכמה ימים בגני חיות וניתן לראות אותה רק בשמורות טבע פתוחות בדגש על יערות העננים סביב מונטה ורדה. זוהי ציפור יפה במיוחד וצבעונית להפליא עם זנב מפואר וארוך, וסביר שתצטרכו עזרה של טלסקופ כדי לצלם אותה כראוי. 

טוקן Toucan

שישה מיני טוקנים חיים ביערות הטרופיים של קוסטה ריקה ולכולם מקור יפהפה וגדול מאוד שמשמש אותם לאכילת פירות, חרקים וביצי ציפורים. הם חיים בקבוצות קטנות של עד 6 פריטים ואחד המקומות הכי טובים לראותם הוא סביב הר הגעש ארנאל, במונטה ורדה ובמנואל אנטוניו. המין המפורסם ביותר הוא Keel-billed עם גוף שחור, חזה צהוב ומקור ירקרק וכתום.

תוכי ארה – Ara

את התוכי החכם הזה, המכונה גם Macaw, פגשתם ודאי בפינות חי וגני חיות, אבל בקוסטה ריקה אפשר לראותו מעופף בסביבתו הטבעית! אפשר לראות את הארות בשמורת הטבע של מנואל אנטוניו, קורקובאדו ובסביבת חאקו, שם תפגשו בארה כחולה צהובה וארה ארגמנית.

 

זוחלים בקוסטה ריקה

איגואנה ירוקה 

אצלנו יש חתולים ברחוב, בקוסטה ריקה – איגואנות ענקיות וחביבות שתמצאו אותן מתחרדנות להן ברוגע בשמש. 

לטאת בסיליסק (לטאת ישו)

הלטאות היפות האלו קיבלו את שמן הקשור בישו בשל יכולתן "לרוץ" על פני המים, מרוב שהם שוחים מהר. תוכלו לזהות אותה בזכות הכרבולת המפוארת על ראשה וגבה כשהיא מטפסת בקלילות על גזעי עצים ביערות.

 

פרפרים בקוסטה ריקה

כמעט 20% ממיני הפרפרים בעולם חיים בקוסטה ריקה ויש בה אלפי סוגים שונים של היצורים המקסימים האלו. הפרפר המפורסם ביותר הוא ה-Blue Morpho, המתהדר בצבע כחול תכלת בוהק ומסגרת שחורה מנוקדת. גדל פה גם Monarch Butterfly, אחד ממיני הפרפרים הכי מזוהים בעולם בזכות דוגמת הכנפיים הכתומה שחורה שלהם.

פרפר לילה מפורסם נוסף הוא Owl Butterfly עם דוגמת עין ינשופית על כנפיו כדי להפחיד טורפים אפשריים. כדי לראותו דבוק לגזעי העצים מומלץ לצאת לסיור לילי ביער גשם. 

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)