שמורת קורקובדו

שמורת קורקבדו, השמורה הכי פראית, מרוחקת ובתולית בקוסטה ריקה, תספק לכם חווית הארד קור של ג'ונגל סבוך, הרחק מהתיירים והאטרקציות בשאר המדינה.
adrian-valverde--TvZ6VB915M-unsplash

הפארק הלאומי קורקבדו (Corcovado national park) יספק לכם חוויה מסוג אחר של טבע: חוויה הארד קור של ג'ונגל סבוך, הרחק מהתיירים והאטרקציות בשאר היעדים במדינה. זו השמורה הכי גדולה במדינה וגם הכי פראית, מרוחקת ובתולית של קוסטה ריקה. זהו אחד האזורים הכי מגוונים ביולוגית (מבחינת כמות סוגי צמחיה ובעלי חיים) בעולם, אך מבחינה תיירותית זהו יעד מאתגר להגעה ועם תנאי לינה בסיסיים למדי.

מצד אחד, תקבלו מפגש בלתי אמצעי עם כמה מבעלי החיים הנדירים ביותר בקוסטה ריקה, כמו למשל הטפיר, אך מצד שני מצפים לכם ימים ארוכים בחיק הטבע ללא יותר מדי ציוויליזציה, מה שהופך את הביקור כאן חוויתי ובלתי נשכח אך גם לא מתאים לכל אחד.

 

איך מגיעים לשמורת קורקבדו

קורקבדו נמצאת בחצי האי אוסה שבדרום מערב קוסטה ריקה, והיא משתרעת על שטח ענק של 160 מיילים רבועים. בדומה לשמורת טורטוגרו בצד השני של המדינה, גם לכאן אין חיבור ישיר של כבישים סלולים אל השמורה, ומנקודה מסוימת תהיו חייבים לקחת סירה כדי להגיע אל עומק הטבע. מרבית המטיילים מגיעים בסירה אל העיירה דרייק ביי (Drake Bay), ומשם מפליגים אל השמורה.

העיירה סיירפה (Sierpe) שמרוחקת כשעתיים נהיגה ממנואל אנטוניו היא אחת מהנקודות הפופולריות בשביל לצאת עם סירה אל דרייק ביי. לא מומלץ לנהוג מעבר לנקודה זו, שכן הדרכים כאן לא מתוחזקות והן ניתנות למעבר רק עם רכבי שטח. לחילופין ניתן גם לקחת טיסה של 50 דקות מסן חוזה אל השדה שקרוב לדרייק ביי (אופציה יקרה יותר כמובן).

אפשרות נוספת: ניתן להגיע עם הרכב אל פוארטו חימנז (Puerto Jimenez), עיירה גדולה יותר מדרייק ביי, ולצאת משם לשמורה. הבעיה היא שמפוארטו חימנז לשמורה נדרשת הליכה רגלית ארוכה ומאתגרת יותר לעומת ההפלגה בסירה.

 

העונה המומלצת לטיול בשמורת קורקבדו

בדומה לכל קוסטה ריקה, גם בשמורה יש שתי עונות עיקריות – היבשה והרטובה. בשל העובדה שמדובר בשמורה שהקסם שלה הוא חוסר התשתיות, הגשמים הופכים כאן את השבילים לבוציים מאוד ולכן במהלך העונה הרטובה (במיוחד במהלך ספט' – אוקט') קשה מאוד ולא מומלץ לנסות להגיע לכאן.

 

איך מטיילים בשמורת קורקבדו 

כדי לבקר בשמורה תהיו חייבים טיול מאורגן והדרכה (נשמח לעזור כמובן), בין אם זה רק טיול יום ובין אם תרצו לבלות בשמורה לילה או יותר. בכל מקרה, המחיר יכלול גם את מרבית הארוחות ואת דרכי ההגעה לשמורה. קחו בחשבון שההגעה לשמורה לוקחת כחצי יום לפחות, אבל הדרך חוויתית בפני עצמה והנופים כמובן מצדיקים את המאמץ.

ביקור בשמורה מחייב אשרה והדרכה צמודה ואסור לטייל כאן לבד, מתוך רצון לשמור על הטבע, בעלי החיים ואופי השמורה והן בשל הפראיות של הג'ונגל שעלול בהחלט לסכן מטיילים לא מנוסים.

המדריכים כאן מכירים היטב את היער, יודעים למצוא ולאתר את בעלי החיים המיוחדים והם בעלי ידע עצום על השמורה הבתולית הזו.

 

טיולי יום בשמורת קורקבדו

סיורי היום כוללים הגעה אל אחת מתחנות הריינג'ירים של הפארק, הדרכה של מדריך מוסמך וארוחת צהריים. רובם עולים בין 85-100 דולר לאדם. בנוסף, תתבקשו לשלם דמי כניסה לפארק 15 דולר וכן לתת טיפ למדריך.

התחנה הפופולארית ביותר היא Sirena Station. ההפלגה לכאן מדרייק ביי לוקחת כשעה, והסיורים כוללים בדר"כ כ-4-5 שעות במעבה יער הגשם. תחנה פופולרית נוספת היא San Pedrillo Station, המרוחקת 25 דקות הפלגה מדרייק ביי. לשתי התחנות האלו לא ניתן להגיע מפוארטו חימנז.

לעומת זאת, תחנת La Leona Station ניתנת להגעה רק מפוארטו חימנז, ללא צורך בסירה.

 

טיולים כוללי לינה בשמורת קורקבדו

ניתן גם לצאת לטיולים שכוללים לילה בשמורה, מה שאומר לינה בתנאים בסיסיים יחסית אבל הרבה מאוד שעות של הליכה ובילוי ביער, והגדלת הסיכוי למפגשים עם בעלי חיים, כולל בשעות החשיכה. טיולים אלו כוללים גם סיור מודרך ביום השני, שיוצאים עוד לפני הזריחה ומאפשרים לחוות את היער מתעורר.

סיור של יומיים מדרייק ביי אל תחנת Sirena עולה 280 דולר לאדם. אופציה נוספת לסיור של יומיים יוצאת מפוארטו חימנז והיא כוללת מסלול מאתגר של 20 קילומטר בתוך השמורה (7-9 שעות). המחיר 270 דולר לאדם.

האופציה הארוכה ביותר היא ביקור של שלושה ימים שיוצא מתחנת Sirena מפוארטו חימנז. היום הראשון כולל טיול רגלי מהעיירה קראטה אל תחנת סירנה, היום השני כולל טיול בסביבה ליד סירנה, והיום השלישי כולל טיול רגלי בחזרה קארטה. המחיר 390 דולר לאדם.

 

בעלי החיים בשמורת קורקבדו

בקורקבדו חיים כ-140 מינים של יונקים, כ-400 סוגי ציפורים, עשרות מינים של דו חיים וזוחלים וכ-10,000 מיני חרקים. לא סתם השמורה הוגדרה כמקום המגוון ביותר מבחינה ביולוגית בעולם, בה ניתן למצוא 3% (!!!) מהמגוון הביולוגי הקיים בעולם.

בפארק תוכלו למצוא את כל ארבעת המינים של צבי הים המקננים לאורך החוף האוקיינוס השקט של קוסטה ריקה, עצלנים בעלי 2 ו-3 אצבעות, דובי נמלים, טפירים, חוטמנים, תנינים, לטאות, טוקנים, צפרדעי עצים, ותוכי מקאו ארגמן (ארה).

הפארק הוא המקום היחיד במדינה בו ניתן למצוא את כל ארבעת הקופים של קוסטה ריקה במקום אחד: קוף שאגן, קוף סנאי, קוף עכביש וקוף קפוצ'ין לבן פנים.

זה אפילו ביתם של חמישה מינים של חתולים גדולים ונדירים, בהם היגואר והפומה, אם כי הם פעילים וצדים רק בלילה כך שקשה לראות אותם.

 

טיפים נוספים לטיול בשמורת קורבדו

כמה טיפים מנטליים חשובים: בואו מוכנים לאפשרות של הרבה מאוד גשם (בכל זאת, יער גשם), בוץ, עם פוטנציאל של חום ולחות גבוהה מאוד. אתם הולכים להזיע כאן והרבה ולהתלכלך בבוץ, אז לא לשכוח כובע, הרבה מאוד מים, בגדים מנדפים ורצוי גם סט להחלפה.

טיפ קריטי נוסף – היו סבלניים: לוקח זמן לראות את בעלי החיים והציפורים המיוחדים שיש כאן, ולא תמיד כל החיות שאתם רוצים לראות יופיעו. מה לעשות, לבעלי החיים יש לפעמים אג'נדה משלהם ולא תמיד היא חופפת לשלנו.

אם הגעתם לטיול קצר בקוסטה ריקה, עדיף לא לנסות לשלב גם את קורקבדו וגם את טורטוגרו, כדי לא לבזבז ימים יקרים של הטיול על המעברים לכאן. מתקשים להכריע באיזו מהן לבחור? דברו איתנו ונשמח לעזור.

מה מעניין אתכם? (ניתן לבחור יותר מאופציה אחת)